Urszula Kasprzak – Koncerty Galeria Eventy Dyskografia Sklep

Urszula Biografia

 

Urszula

Wokalistka rockowa, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej.

Wykonawczyni i autorka wielu przebojów jak „Dmuchawce,latawce,wiatr”, „Na sen”,”Rysa na szkle”,”Malinowy krol”,”Konik na biegunach”. Obecna na scenie muzycznej od ponad 30 lat. Swój pierwszy album – „Urszula” wydala w 1983 roku, a w nagraniach wzieli udział muzycy zespołu „Budka Suflera” .

Piosenki z tej płyty szybko podbiły krajowe listy przebojów , a „Dmuchawce…” uznane zostały za największy przebój roku 1983. Od tego czasu ukazało się 12 albumów studyjnych Urszuli i wiele z nich pokryło się złotem, platyną i multiplatyną. Urszula wciąż cieszy się niezmienną popularnością, a Jej żywiołowe koncerty przyciągają rzesze wiernych Jej od lat fanów.

Obecny skład zespołu Urszuli:

  • Piotr Mędrzak – gitara
  • Sławomir Kosiński – gitara
  • Michał Burzymowski – bas
  • Krzysztof Poliński – perkusja
  • Łukasz „Forest” Piechota – klawisze
  • Dorota Kopka-Broniarz – chórek

Dyskografia

Urszula1983 „Urszula”

Debiutancki album Urszuli wydany przez Savitor. Piosenka z tej płyty „Dmuchawce, latawce,wiatr” uznana została za największy Przebój Roku. Anglojęzyczna wersja tej piosenki „Slowly walking” nagrana w Holandii dla firmy Utopia, znalazla się na liscie przebojów Radia Luksemburg.

 

 


 

1985 „Malinowy król”

Druga – wydana przez Polton – płyta, z ponadczasowymi piosenkami jak „Malinowy krol” – jeden z największych Przebojów Roku, „Podwórkowa kalkomania”, „Za Twoje zdrowie mała”, „Szał sezonowej mody”. Album promowany teledyskami do tych piosenek umacnil pozycje Urszuli na rynku muzycznym.

 


1987 „Urszula 3”

Trzeci album Urszuli wydany nakładem wydawnictwa Arston przynosi kolejne piosenki, które znalazły się na listach przebojów w Polskim Radio Trójka i PR Jedynka – „Powiedz ile masz lat”, „Kto zamiast mnie”, „Czeska biżuteria”, „Jestem ogniem”.

 

 

 


 

urszula-czwarty1988 „Czwarty raz”

Czwarta płyta Urszuli wydana przez Polskie Nagrania ”Muza” to efekt współpracy muzycznej Romualda Lipko i Stanisława Zybowskiego. Teledyski do piosenek „Niebanalne życie”, „Raz”, „Czy to miłość to co czuje” zostały zrealizowane w tym samym roku, w Stanach Zjednoczonych – w „Hard rock cafe” w Chicago, nad jeziorem Michigan i na ulicach Nowego Yorku. Montażem teledysków w Polsce zajęła się Małgorzata Potocka.

 


1988 „The best of Urszula & Budka Suflera”

Urszula własnym sumptem wydała w USA przez Rock Studio NY – pionierski i nieprzeznaczony do sprzedaży -pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rockową, zawierający największe przeboje Urszuli oraz trzy piosenki w języku angielskim „Life”, ”Is it love”, „Getaway car”.

 

 

 


 

1983 „Urszula”

Piąty album studyjny Urszuli, w całości w wersji anglojezycznej, wydany przez Rock Studio NY i zmasterowany w „Starke Lake Studios” na Florydzie . Na płycie znalazły się zupełnie nowe piosenki autorstwa Stanisława Zybowskiego. Razem z Urszulą zaśpiewali w chórkach Krzysztof ”Uriah” Ostasiuk, Stanisław Sojka, Paweł Nowakowski.

 

 


 

1992 „Best of Budka Suflera & Urszula”

Kompilacyjny album Urszuli wydany przez Budkę Suflera w wydawnictwie The Music.

 

 

 


1992 „Greatest hits of Urszula”

Album wydany przez Rock Studio NY z okazji 10 lecia pracy artystycznej Urszuli, zawierający Jej największe dotychczasowe przeboje oraz dwie kompozycje Staszka Zybowskiego „Smutno jest w zoo” i „Rysa na szkle” – polskojęzyczna wersja „I’m on my own”, w której w chórkach śpiewa z Urszulą Kayah . „Rysa na szkle” niemalże natychmiast podbiła listy przebojów radia Trójki oraz Jedynki.

 

 


 

1996 „Biała droga

Szósty album studyjny Urszuli, nagrany w Studio Buffo w Warszawie, wydany nakładem firmy Zic Zac. W całości autorska płyta Urszuli i Stanisława Zybowskiego szybko zyskała miano Multiplatynowej , a piosenki „Na sen” , „Niebo dla Ciebie”, „Ja płaczę” czy „Konik na biegunach” – jednymi z największych hitów Urszuli.

 


 

1996 „Akustycznie”

Koncertowy album Urszuli wydany przez firmę Zic Zac. Jest to zapis koncertu akustycznego, który odbył się 22 sierpnia 1996 roku w Studio Rembrandt w Białymstoku. Obok zespołu Urszuli w nagraniach gościnnie wzięli udział – Jan Borysewicz, Jose Torres i Smyczkowy Kwartet Podlaski. Płyta ukazała się w grudniu 1996 roku i również zdobyła status Platynowej Płyty.

 


 

1998 „Supernova”

Ósmy album studyjny Urszuli, nagrywany w studio Buffo oraz w Studio Vega ,wydany przez firmę BMG Poland. „Supernova” to kolejna, znakomita płyta duetu autorskiego –Urszuli i Staszka Zybowskiego, która osiągneła status Platynowej Płyty. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku „Anioł wie” i nowa wersje nagrania „Rysa na szkle”. Na listy przebojów trafiły także single „Dnie-ye!”, „Żegnaj więc” i „Depresja”.

 


 

2001 „Udar”

Dziewiąty studyjny album Urszuli , wydany przez BMG Poland. Jest to ostatniapłyta duetu autorskiego – Urszuli i Stanisława Zybowskiego. Nagrania zostały zarejestrowane w ich prywatnym studio Vega i może dlatego „Udar” wyróżnia się spośród innych płyt. Wielka swoboda , ekspresja , wręcz zabawa poprzez granie. Spośród singlowych utworow popartych teledyskami – „Piesek twist”, „Klub samotnych serc” czy „Progress” wyróżnia się ten ostatni – to kilkunastominutowa muzyczna uczta , pełna improwizowanych i dojrzałych dźwięków granych przez Staszka Zybowskiego i Sławka Piwowara. Płyta „Udar” została również doceniona przez fanów uzyskując status Złotej Płyty.


 

2002 „The best”

Dwupłytowy album wydany przez BMG Poland z okazji 20 lecia pracy artystycznej Urszuli. Na pierwszej płycie zebrano 12 najwiekszych przebojów autorstwa Urszuli, Staszka Zybowskiego i Bogdana Olewicza. Kompilacje wzbogacił jeden premierowy utwór „To co było raz”, który ukazał się na singlu promującym te kolekcje. Na drugiej płycie, w wersjach koncertowych znalazło się 11 utworów z lat 80 i 90. Album uzyskał status Złotej Płyty.

 


 

2003 „Baw mnie”

Kompilacja największych przebojów Urszuli wydana w prestiżowym cyklu „Złota kolekcja” wytworni EMI Music Poland. Tytulowa piosenka „Baw mnie” nagrana w duecie z Sewerynem Krajewskim – w roku 1985 promowala film Romana Załuskiego „Och, Karol” , w którym Urszula również debiutowala jako aktorka komediowa.

 


 

2004 „Gwiazdy XX wieku: Urszula, najwieksze przeboje”

Dwuczęściowy kompilacyjny album, który ukazał się nakładem wydawnictwa BMG Poland, zawierający piosenki Urszuli od początku Jej muzycznej drogi do połowy lat 90.

 

 


 

2010 „Dziś już wiem”

Dziesiąty album studyjny Urszuli, wydany w wytwórni Magic Records, który osiągnął status Złotej Płyty. Płyta powstała dzięki współpracy wielu przyjaciół Urszuli i była promowana czterema singlami i trzema teledyskami : „Dziś już wiem”, „Każdy z nas ma” oraz „Ten drugi” – kreconym w Weronie. Tytułowy utwór „Dziś już wiem” znalazł się w pierwszej trójce konkursu Superjedynki w kategorii Przebój Roku .

 


2013 „Eony snu”

Jedenasty studyjny album Artystki, wydany nakładem Universal Music Polska. Płytę zapowiadał singiel i teledysk do utworu „Miłość” będący polskojęzyczną wersją utworu „I really have to go” z płyty „Urszula & Jumbo” autorstwa Staszk Zybowskiego. Kolejny teledysk powstał do singla „Kamienie”. Głównym kompozytorem i producentem albumu był gitarzysta Piotr Mędrzak. Na płycie znalazły się również trzy kompozycje Sebastiana Piekarka. Urszula napisała większość tekstów, była też współkompozytorką kilku piosenek i współproducentką płyty. Utrzymany w rockowej stylistyce album został nagrany z wykorzystaniem sprzętu analogowego, natomiast masteringiem zajął się Greg Calbi, który współpracował z takimi artystami jak m.in. John Lennon, Lenny Kravitz, Paul Simon, Bruce Springsteen i … ponad 3 000 innych ..:)

 


2014 „Wielki odlot 2 – najlepsze 80-te”

Dwunasty studyjny album Urszuli wydany z okazji 30-lecia Jej pracy artystycznej nakładem wydawnictwa Universal Music Polska. Artystka wraz z Zespołem przygotowała przekrojowy album będący powrotem do początków Jej kariery artystycznej. Płyta zawiera największe przeboje Urszuli z lat 80 oraz dwa premierowe single. Wszystkie utwory nagrane zostały na nowo. Album ukazał się również na płycie winylowej, a jego masteringiem zajeli się Drew Lavyne i Ted Jensen ze Sterling Sound w USA.

Otrzymuj jako pierwszy informacje o premierach, koncertach i aktualnościach związanych z Urszulą